Melike Demirağ - Yeter Artık ( Ossi Müzik – 2015)

Melike Demirağ -  Yeter Artık ( Ossi Müzik – 2015)

İki binli yılların nostalji yapımcılığında yıldızı parlayan müzik şirketi Ossi Müziğin nostalji üzerine yaptığı katkılara örnek gösterilecek bir çalışma. Bu albüm Melike Demirağ'ın sosyal ve toplumsal mesajlar içeren topluma çok ciddi anti kapitalist mesajlar veren bir albüm olarak tarihe geçti. Günümüze bakıldığında bu albüm çok lüks kalıyor, çünkü ne böyle düşünen bilinçli bir toplum var ne de bu tarz da toplumsal mesajlar verecek yorumcular var.

Ekonomik sıkıntıları, toplumsal ve siyasi sıkıntıları dile getiren bu albümde işlenen bir diğer konu da terör konusu. O dönem sağ ile solun yaşadığı teröre farklı göndermeler yapılmış. Şarkıların içinde sola yönelik çok ciddi mesajlar var. Siyasi bir söylem olduğunu söyleyemem, bu albümde toplumsal bir söylem var, kamu lehine yapılan bir söylem var.  Liberal devlet anlayışına geçmeden önceki Türkiye'nin liberalizm ile olan mücadelesi var. 
Orijinali 1977 yılında yayınlanan daha doğrusu üretilen bu albümde Melike Demirağ'ın " Sanatçı Politikaya Karışmasın" başlıklı yazısı da  ilgi çekici.  Melike Demirağ bu önsözünde sanatçının apolitik duruşunu çok iyi bir şekilde betimlemiş. 
Albümde pop müzik Anadolu pop ile harmanlanarak sunulmuş,  sazın duygusu ile batı müziğinin muhteşem bir buluşması var. Sözlerde yer yer kinaye, yer yer eleştiri var.  İçeriğe bakıldığında bu albüm tam bir emekçi albümü. Dinlerken "vay anasını nerden nereye geldik" dedim . O dönemin popüler müziğinde insanlar neler üretiyormuş, yaklaşık 40 yıllık bu süreçte müziğin nasıl da deforme olduğunu çok rahat görüyor , anlıyorsunuz bu albümü dinledikten sonra.
"Vur Dediler" de hakkını arayan insanlara yapıştırılan "solcu" damgasına değinilmiş,  "Yeter Artık" adlı şarkıda ekonomik sorunlara başkaldırı var, bir toplumsal isyan var.  "Elleriniz" adlı şarkıda emeğe öylesine güzel bir vurgu yapılmış ki, etkileniyor insan dinlerken.  Marş türünde bestelenen "Yarın"  gelecek adına pozitif sosyal mesajlar veren bir şarkı. Maalesef o dönem "yarın" olan "bugün" yok. Bugün geldiğimiz noktada görüyoruz ki hiçbir şey şarkılarda ki gibi değil.  Şarkıda Şanar Yurdatapan "Yarın kin kusanların değil, çocuk okşayan ellerindir…. Yarın korkup susanların değil, türküler söyleyenlerindir…" demiş. Üzücü ama o günün yarınları yani bizim bugünümüzün öyle olmadığını görüp,  şarkıların ne kadar masalsı olduğunu anlıyoruz …
Melike Demirağ'a sıradan bir solcu muamelesi yapanların bu albümü dinleyip onun geçmişte verdiği mesajları iyi incelemesi gerekiyor. Bu albümde çok saf ve "insani" mesajlar var. 
Albüm ,Melike Demirağ'ın 1977 yılında yaptığı "Demokratik Hak ve Özgürlükleri İçin Savaşanlara Armağanıdır" başlığı ile yaptığı konuşma ile bitiyor. Bu konuşmada Melike Demirağ, ekonomik sıkıntılara, emperyalizmin sorunlara,  faiz lobisine, teröre, politikacıların rekabetine çok ciddi bir referans yapmış.  Seçimlerde ilk kez oy vereceğini söyleyen Melike Demirağ, bu konuşmayı 21 yaşında yapmış. Dinleyince ciddi anlamda şok oldum. Bugünün 21 yaşındaki sosyal medya çocukları geldi aklıma, "Aman Allah'ım, gençlik ne hale gelmiş" dedim kendi kendime. 1977 yılında 21 yaşında olan bir genç  kızın bu konuşmasını bir dinleyin derim, bugünün Türkiye'sinde yani 2015 yılının Türkiye'sinde 21 yaşında olan bir kız ne yapar? Facebook'ta ve Instagram'da aptal fotoğraflar paylaşır, kitap görünce öcü görmüş gibi kaçar, siyasetten haberi olmaz,milli ve dini değerlerini bilmeden yaşar, gider terör propagandası yapanları destler, onun bunun gazı ile siyaseti popülerleştirir.  Kısacası Melike Demirağ'ın bu konuşmasında bahsettiği o "karşı tarafta" olanlar,  her şeyi yapmaya programlanmış bir robot gibi yaşar ve yaşatır. Böyle bir gençlikle ilerleyen bir ulus ne kadar kültürel ve entelektüel birikim yaratır bilmiyorum, kendi benliği ile ne kadar var olur fikrim yok, global dünyada kendi ulusunun bayrağını nasıl taşır fikrim yok,  teknolojik ve diğer gelişmelerde bir sömürge olmaktan ne zaman kurtulur onda da fikrim yok.. Ama bu albümde bir şey daha anladım:  1977 yılında 21 Yaşında olan bir genç kız ile 2015 yılında 21 yaşında olan bir genç kızı yan yana koyun geldiğimiz hali çok iyi anlayacaksınız …. Yazıklar olsun bu bilinçsiz gençliğe.
Bu albümü mutlaka edinin, dinleyin ve arşivleyin…
Albümde Yer Alan Şarkılar:
1. Yeter Artık 
2. Güneş Yine Doğacak 
3. Sulukule Kavgası
4. Aynı Yolda
5. Uyan Kardeş 
6. Vur Dediler
7. Elleriniz 
8. Yarın 
9. Hani 
10. Elele
11. Niçin - Bonus Track
Melike Demirağ'ın "Yeter Artık" Şarkısını Dinlemek için Tıklayın:
27.11.2017
FACEBOOK
İNSTAGRAM