Sony Music İkinci Çeyrek Gelirlerinde Düşüş!

Sony Music İkinci Çeyrek Gelirlerinde Düşüş!

Music Business Worldwide tarafından yapılan hesaplamaya göre Sony Müzik kayıtlı müzik gelirleri 2020 ilk yarı yılında (H1) yıldan yıla % 1 oranında artışla 1,985 milyar dolar oldu. 2019 yılı H1 toplamı 1,965 milyar dolardı. Yıldan yıla durumunu korumuş gözükmekle beraber pandemi etkisiyle 2020 Q1 dönemine göre Q2 de ciddi düşüşler yaşandığı rakamlardan anlaşılıyor.

Sony Music'in ana şirketinin dün yayınlanan en son üç aylık mali raporlarına göre kayıtlı müzik gelirleri yıldan yıla % 10,5 oranında düşüş gösterdi. Sony için mali yılın ilk çeyreği olan 2020 ikinci çeyreğinde streaming gelirleri % 5,9 artışla 640 milyon dolara ulaşırken fiziki satışların % 41 oranında düşüşle 118 milyon dolara inmesi toplam düşüşün en önemli etkeni oldu. Bu arada toplam streaming gelir artışının % 5,9 olmasına karşılık esas olarak ödemeli aboneliklerden oluşan audio streaming artışının % 17 olması dikkat çekici bir gelişme olarak görülüyor.

Bir diğer önemli etken diğer gelirler kaleminde yer alan lisanslama, ticari satış vb. gelirlerin % 38,8 düşüşle 82,6 milyon dolara inmesi oldu. Sony/ATV ve Sony Publishing Japan gelirlerini de kapsayan edisyon gelirlerinin % 19,2 oranında düşüşle 289 milyon dolara inmesi de üçüncü faktör olarak devreye girdi.

Sony Corp. tarafından hissedarlara yapılan açıklamalarda düşüşün temel nedenleri arasında, Japonya gibi stream gelirlerinin belirleyici olmadığı pazarlardaki gelirlerin ciddi düşüşü gösterildi. Açıklamada "Dünyada yeni müziklerin yayınlanması esas olarak sanatçıların kayıt yapamamaları nedeniyle ertelendi. Stream oranlarının yüksek olduğu ABD ve diğer ülkelerde bu gecikmenin karlılık üzerinde sınırlı etkisi oldu. Ancak Japonya gibi stream oranlarının görece düşük olduğu ülkelerde CD ve diğer fiziki ürünlerin satışı dışarıya çıkmaya getirilen sınırlamalar nedeniyle düşmeye devam ediyor."

kaynak: muzikanaliz.com

08.08.2020
FACEBOOK
İNSTAGRAM