Yeşim Salkım: Magazin Basını İle Konuşmama Kararı Aldım

Yeşim Salkım: Magazin Basını İle Konuşmama Kararı Aldım

Yeşim Salkım, CRI TÜRK FM'de Michael Kuyucu'nun hazırlayıp sunduğu "Müzik Habercisi" programına konuk oldu.

"BİZDEN DAHA AZ KAZANCI OLAN İNSANLAR, KORONADAN MADDİ OLARAK DAHA ÇOK ETKİLENDİ"

Koronavirüs sürecini değerlendiren Yeşim Salkım, "Biz yorumcular ya da işte şarkıcılar koronavirüs döneminden çok fazla etkilenen kısımız ama müzisyenler daha da fazla etkilendi. Bunun sebebi, onların aldıkları ücret ile bizim aldığımız ücretler mukayese kabul etmez. Bir kere bu çok önemli. Biz paramızı biraz biriktirmiş olabiliriz, hadi 2-3 ay bir şekilde hayatımızı idame ettirebiliriz ama onlar günlük yevmiye ile çalışan, günlük paralarını alan insanlar. Yani daha çok baktığında bizden daha da az kazancı olan insanlar onlar için çok zor geçti bir kere. Gerek maddi olarak gerek psikolojik olarak, o yüzden ben hakikaten onların adına ilk günden beri konuşuyorum, kendi adıma konuşmuyorum. İnsanların bunu hep de bütün sosyal medyalarında da aynı şekilde dile getirdim." dedi.

"MÜZİSYENLER ADINA KURULMUŞ HİÇBİR ŞEY YOK"

Müzisyenlerin zor günler geçirdiğine dikkat çeken başarılı sanatçı, "2 ay Ajda Pekkan konsere çıkmasa ne olur? Sezen çıkmasa ne olur? Tarkan zaten senede 1-2 kere konsere çıkıyor ya da işte Ebru Gündeş, Yeşim Salkım, işte atıyorum Aşkın Nur Yengi veya say say bitmez yani ya da Gülşen. Bizler kendimizi idare edebiliriz ama o insanlar kendilerini idare edemediler ve çok zor şartlarda yaşıyorlar. Bunun için bir kere bir sendika olması lazım, bu insanların sosyal güvencesi yok. Her şey olması gerekiyor, artık bu olayın da buna adım atılması gerektiğini gösteriyor bence. Bu çok zor geçti onlar için, müzisyenler adına kurulmuş hiçbir şey yok. Yani üreten beste ve söz yazanlar için var ama sahneye çıkıp da sadece enstrüman çalan insanlar için herhangi bir garanti verebilecek bir şey yok. O yüzden bu insanlar emekliliklerini bile dışarıdan kendileri ödemek zorundalar. Sigortaları dahi yok, yani eski Yeşilçam mantığıyla gidiyorlar biraz. Bence buna değinmek lazım, bu saatten sonra artık bunu konuşmak gerek diye düşünüyorum. Bu bir, ikincisi ben tabii ki evimdeydim, işte mümkün olduğunca evde kal çağrısında bulundum, sokağa ihtiyacım olmadığı sürece hiç çıkmadım, alışverişlerimi yaptım, 1-2 de televizyon programına gittim. Şimdi normalleşme sürecindeyiz." diye konuştu.

"HER KANALDAN FARKI BİR ŞEY DUYUYORUZ"

"Korona pandemi süreci nereye gidecek, ne zaman geçecek, nasıl tam normalleşecek ya da normalleşmeyecek bilmiyoruz" diyen Salkım, "Çünkü o kadar büyük bilgi kirliliği yaşıyoruz ki biz şu anda, hastalıkla ilgili bilgi kirliliği yaşıyoruz. Kimileri diyor ki 'knonikleşecek', kimileri diyor ki 'daha 2023'e kadar sürecek'. Yani biz neyle karşı karşıyayız da 2023'e kadar veba bile bu kadar sürmedi, ne 2023'ü? Anlatabiliyor muyum? Bunları hiç sorgulamıyoruz. Neden yani bunları da sorgulamak lazım, sonra bizim ülkemiz ne kadar kaliteli profesörler yetiştirmiş biz bunların hepsini yeni yeni tanımaya başladık ama maalesef ki hepsinden farkı şeyler duyuyoruz. Her kanaldan farkı bir şey duyuyoruz." açıklamasında bulundu.

"MÜZİSYENLER İKİ AYDIR ORUÇ TUTUYOR. POPSAV VE MESAM BUNLARI DA DÜŞÜNSÜN!"

Koronavirüs sürecinin müzisyenleri etkinliğini ifade eden sanatçı, "Ben kendi adıma, mesleğim adına, müzisyenler adına burada bir şey gördüm ki bu insanlar 2 aydır aç oturuyorlar arkadaşım bu kadar basit yani. Bu insanların bir an önce kendileri adına bir işte oluşumun içerisine girip, ne sigortaları var, ne gelecek var bunu oluşturmaları lazım. Yani bu Popsav'dı efendim Mesam'dı öbürüydü berikiydi bunları da düşünsün rica edeceğim. Bunların da düşünülmesi gerek, bunların da bir masaya yatırılması lazım, diye düşünüyorum yani benim şahsi düşüncem." ifadelerini kullandı.

Yeşim Salkım: Magazin Basını İle Konuşmama Kararı Aldım

"KATİL UŞAK, DOĞAÇLAMA GELİŞTİ"

Yeni single'ı hakkında da bilgiler veren Yeşim Salkım, "'Katil Uşak' tamamen doğaçlama çıkmış bir şarkı. Bir gece evde otururken bana şarkılar koydular ve işte şunu yapalım, bunu yapalım Hakan Eren'le birlikte işte bir şey çıkaralım diyorduk, 'işte böyle bir şarkı var' dediler ben şarkıyı dinledim. 'Dur' dedim ya 'değişik bir şey yapayım, bu sefer eğlenceli bir şey deneyelim' dedim ve 'Katil Uşak' çıktı. Güzel de oldu, tamam böyle bir zamana denk geldi ama en azından insanlar evet radyo dinliyorlar artık, işte ne bileyim televizyonda müzik kanalları dönüyor, şarkılarımızı döndürdükçe onlar da dinlediler." dedi.

"MAGAZİN BASINIYLA KONUŞMAMA KARARI ALDIM"

Magazin basınına da gönderme yapan Salkım, "Artık ben hiç konuşmama kararı aldım magazine ve magazin basınıyla. Ben şu anda belki evli olsaydım, çoluğumla çocuğumla kocamla Gülşen gibi oturuyor olsaydım beni didelemezlerdi. Yani bu ülkede hep böyledir, bekar kaldığın zaman yükleniyorlar üzerine. Ayrıca benim kadar lafını, sözünü esirgemeyen, kendiyle her şeyi ortaya koyabilen ve bu sektörü çok kolay anlatıp yüzleşebilenler de yok! Dolayısıyla da işte magazin buradan aklınca bana zarar vereceğini ya da nemalanacağını zannediyor. Ama ben konuşacağımı Jülide Ateş'le de konuştum, gittim Enver'le de konuştum, güzel programlara çıktım, Ekşi Sözlüğe de gittim, Armağan Çağlayan'a da gittim kendimi çok güzel ifade ettiğimi düşünüyorum. Artık bu saatten sonra bunun üzerine söylenecek herhangi bir söz gerçekten bardağı taşıran son damla olur. Anlayan anladı, anlamayan da artık anlamamak istiyordur ve benim onlara anlatmak gibi bir lüksüm yok, çünkü artık benim zamanım çok kıymetli." diye konuştu.

"BU ARTIK ÜLKEMİZİN AYIBI!"

"Bugün Işın Karaca da şarkı çıkarsa özel hayatını konuştular, Demet Akalın da şarkı çıkarsa aynısını konuşurlar, kim çıkarırsa çıkarsın özel hayatını konuşuyorlar şarkısını değil." açıklamasını yapan Yeşim Salkım, "Bu da ülkemizin ayıbı oluyor artık, çünkü sürekli aynı şeyleri konuşmanın hiçbir faydası yok. Bir de içi boş şeyleri konuştukları için de ne üretim var, tüketim var ve kalite de yok. Dolayısıyla da ben artık hiç konuşmak istemiyorum. Ne sorarlarsa sorsunlar, bana müzikle ilgili soracakları soru varsa cevaplarım ama özel hayatımla ilgili kimseyle hiçbir şekilde muhatap olmak istemiyorum." değerlendirmesinde bulundu.

 

 

12.07.2020
FACEBOOK
İNSTAGRAM