Ayşegül Aldinç Hangi Albüm İçin Gazinoya Çıkmak Zorunda Kaldı?

Ayşegül Aldinç Hangi Albüm İçin Gazinoya Çıkmak Zorunda Kaldı?

Ayşegül Aldinç'in ilk solo albümü "...Ve Ayşegül Aldinç" sanatçının tarifiyle inanç, azim ve cesaretin ürünü. '80'lerin ikonik albümü 32 yıl aradan sonra dinleyicilerle yeniden buluştu.Milliyet Gazetesi'ne konuşan Aldinç;

Türk pop müziğinin altın çağı '90'larsa şüphesiz dip dalgası '80'lerin ortasından itibaren yayınlanmaya başlayan albümlerdi. 1988'de Ayşegül Aldinç'in ilk solo albümü "...Ve Ayşegül Aldinç" de bu dalganın en özel üretimlerindendi. Albümde yer alan 12 parçanın 11'inin aranjmanı Garo Mayfan'a ait. Barış Manço, Aysel Gürel ve İlhan Şeşen'in de şarkılarının olduğu albüm tam 32 yıl aradan sonra dijital platformda dinleyicilerle buluştu. Universal Müzik etiketiyle yakında plak ve CD formatında yayınlanacak albüm müzik zevki tamamen değişmiş, hayata bakışı çok farklı bir kuşakla buluşacak. Ayşegül Aldinç o dönemlerin farkını "Zamanın daha yavaş aktığı yıllardı. Kafa karışıklıklarımız daha azdı. Teknoloji çağa hız kazandırınca konsantrasyonlar, duygular şekil değiştirdi. Bu yüzdendir o yılların samimiyetine sığınışımız" sözleriyle anlatıyor. Pop müzik albümü yapmanın ilk tercih olmadığı dönemlere karşı direnişi için Aldinç "Hani yemek yaparken 'içine sevgi katmak' diye bi durum vardır ya bu albümde de emeğin yanı sıra inanç, azim ve cesaret var" diyor. Aldinç ile "...Ve Ayşegül Aldinç"i, '80'leri ve korona günlerini konuştuk.


Bu albümü yapabilmek için gazino sahnesine çıktım. O yıllar eğlencenin kalbi gazinolarda atardı.Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Seramik Bölümü (şimdiki adı Marmara Üniversitesi Seramik Fakültesi) mezunu, ailesinin şarkıcılığa karşı olduğu bir tek çocuk olarak evde de sahnede de zorluk çektim açıkçası başlarda. Sonra baktılar ki "korktukları" gibi olmadı, devamı geldi. Gazino sahnesinden kazandığım bütçemle bu albüm hayata geçti. Zira o yıllarda pop müzik gayet geri plandaydı. Türk Sanat Müziği, özgün müzik gibi öneriler geliyordu müzik şirketlerinden. Doğal olarak yapmak istediğimi gerçekleştirecektim. Yaptım da. Hani yemek yaparken "içine sevgi katmak" diye bi durum vardır ya. Bu albümde de emeğin yanı sıra inanç, azim ve cesaret vardı. Misal kim cesaret edebilirdi Barış Manço'nun kapısını çalmayı? Kimselere şarkı vermeyen Barış'ın yeni üç ayrı şarkısı var diskografimde. Bu albümde çalıştığım tüm çok ama çok değerli isimlere tekrar çok teşekkür ederim. Kaybettiklerimizin de ruhları gani gani şâd olsun.

06.07.2020
FACEBOOK
İNSTAGRAM