Fikret Dedeoğlu: 'Magazin Bana Göre Değil'

Fikret Dedeoğlu: 'Magazin Bana Göre Değil'

2020 yılının hemen başında "Keşke" adlı teklisini yayınladı. Müziğin mutfağından vitrinine geçen bir müzisyen ama onun gönlü hala mutfakta. Çıkıp bir şeyler üretiyor sonra hemen tekrar müziğin mutfağına dönüyor. Müzik sevdalısı bir çocuk. Fikret Dedeoğlu ile "Keşke"lerini ve müziği konuştuk.

"Keşke" ile Hareketli Bir Şarkı Sunmak İstedik

"Keşke" üç, dört yıl önce yazdığım bir şarkı, bekliyordu, sonra aranjörü Çağrı Telkıran benim çok samimi arkadaşım ona dinlettirdiğimde bu şarkıyı yapmam gerektiğini söyledi. Ofise geldim  Polat Yağcı'ya dinlettim, üst üste slow şarkı denk gelmişti o yüzden hareketli şarkı yayınlamak istedik. Stüdyoya girdik bitti, klibi de Kemal Başbuğ çekti.

Hayatımda Keşke Sözünü Kullanmamaya Çalışıyorum

Bir dönemimde "Keşke" sözünü biraz fazla kullandım, sonra onun hiçbir şeye yaramadığını anladım. Kesinlikle kullanmıyorum artık. Yani tabi ki bazen keşke diyoruz ama gerçekten onu kullanmamak adına elimden geleni yapıyorum ya da hani tam kullanacağın zaman gelse bile kendimi olumlu olarak yönlendirip hiç o kafalara girme diyorum. Keşke deyip kesin onun da vardır bir hayırlı sebebi, o yüzden oraya yönlenmeyi seçiyorum.

Fikret Dedeoğlu: 'Magazin Bana Göre Değil'

İbrahim Erkal Coverı için Bir Buçuk Sene Bekledik

Otuz, kırk tane bekleyen şarkım var, yeni albüm hazır ama albümün öncesinde sadece bir tane proje oldu. O projede İbrahim Erkal'dan daha önceden bir şarkı istemiştik coverlamak için sonra o vefat edince beklemek zorunda kaldık ve onun şarkısını çıkarmadan albüme girmek istemedim. Biz şarkının bitmiş halini dinletmiştik bile, yani öyle hani güzel bir proje olarak çıkacaktık ama maalesef vefat edince ben hemen çıkarmak istemedim. Bekledik 1 yıl, 1,5 yıl kadar bekledik. Sonra hatta ölüm yıldönümünde Erzurum'a gidip klip çekildi onun doğduğu yerde çektik klibi. Sonra da yayınladık, ben beğenildiğini düşünüyorum.

Magazin Bana Göre Değil

Liseden beri  müzik okudum ama onun haricinde ben zaten işin hep mutfağındaydım, bir sürü sanatçıya çalıyordum, sahnede müzisyenlik yapıyordum. Bana uygun bir şey değil magazin haberleri, ya da o tarz biriyle görüntülenip birine röportaj vermek benlik iş değil. Bende durmaz zaten, bana göre iyi durmaz. O yüzden oralara hiç zıplamıyorum, sadece müzik yapıyorum. Sahne haricinde hep stüdyodayım zaten benim işim bu.

Bateristimiz Askere Gidince Baterist Oldum

Müzik aslında ortaokulda başladı. Klasik müzik öğretmenimin yönlendirmesiyle güzel sanatlar lisesi sınavını kazandım. Lisede de müzik okudum ben, klasik batı müziği eğitim aldım, sonra üniversitede batı müziği eğitimi aldım. Sonra müzisyen olmak için ilk Ankara'ya gittim, orada orkestra müziği daha iyi olduğu için çünkü Karadeniz'de biraz daha lokal çok fazla etnik müzik var. Benim yapmak istediğim müzik o değildi. Ankara'da 1-2 yıl müzik yaptıktan sonra askerlik, askerlikten sonra İstanbul, sonra süreç dediğim gibi önce başkalarına çalarak başladı, orkestralarda başladı sonra solistliğe doğru devam etti.

Benim ana dalım keman, ben Trabzon'da müzik yaparken keman çalıyordum. Sonra benim çaldığım orkestradaki baterist arkadaşımız askere gittiği için, yerine geçecek biri olmadığı için Karadeniz'de ben bir anda baterist oldum. Bateri çalmak çok zor bir iş çok da keyifli bir iş. O matematiği bir çözünce, içine girince acayip keyifli.

Fikret Dedeoğlu: 'Magazin Bana Göre Değil'

YouTube Kanalımda Cover Yapmam

Ben daha Youtube kanalı açamadım, çünkü biraz daha içerik düşünüyorum hani bir gitar al coverla şarkıyı filan yani öyle değil,  belki yine sıfır şarkılarla alakalı bir proje yapmayı düşünüyorum. Veya ne bileyim konuklu bir program olabilir müzisyen dostlarımla, öyle bir şey olabilir. Yeni bir şey dinlemeliler ya da aa işte bu gelmiş öbürü de şarkı söylemiş ne bileyim bir arkadaşıma enstrüman çaldırma falan böyle iyi bir içerikle girmek istiyorum.

Müziğin Mutfağına Her Şey İstediğim Gibi

Müzikte mutfağı çok seviyorum ama işte vitrine çıkıp insanlara şarkıyı söylediğinde nakaratta seninle beraber söylemeleri de beni büyüledi, oradan da kendimi geri alamıyorum. O yüzden dediğim gibi sahnede olmadığım zamanların hepsini stüdyoda değerlendiriyorum. İkisini de hiç bırakamıyorum o yüzden.  Orada daha çok müzik konuşuluyor. Müziğin vitrinine geçince bazen şartlar kötü olabiliyor ama illa şarkını söylüyorsun. Mutfakta ise şartlar hep istediğin gibi. O yüzden iyi müzisyenlerle iyi müzik yapıyorsun.

Sıfır Şarkılardan Oluşan Düet Albüm Yapmak İstiyorum

Şöyle bir hayalim var, bu biriktirdiğim şarkılarda hayal ettiğim sanatçılar var. Bir albüm planlıyorum aslında 10-11 şarkılık yani ya bu kendi albümüm olacak şu an çıkan ya da 11 düet. Yani her sanatçıya yazdığım ya da her sanatçıda hayal ettiğim kafamda onu nsöylediğini duyduğum şarkılarla 11 düetli bir albüm yapabilirim.  Sıfır yani yeni şarkılar, öyle cover falan yapmayacağım. Öyle bir projem var, zor ama görüşmelerim var. Eğer hani insanlar da benim kadar heyecanlı yaklaşırsa gireceğim bu işe.

Müzik Dinleyicisi Cahilleştiriliyor

Ben rap dinliyorum ama iki, üç isim dinliyorum, onun haricinde yapılan şeyin rap olmadığını düşünüyorum. Yani onlar da bir furyanın peşinde şimdi üstüne bir trapte var. Üstüne arabesk gırtlaklar, ağızlar yanlış, E'ler, A'lar hatalı. Acayip acayip işler yapıyorlar ve şaka gibi çok tıklanıyorlar bu arada. Ülkede çok dinleniyorlar, ben 90'lardan bu yana zaten müzik dinleyicisinin cahilleştirildiğini düşünüyorum servis edilen şarkılar yüzünden. Yeni jenerasyon şimdi acaba doğru ne bilmiyor ki, ilk onu dinliyor arabesk trapi dinliyor, onun iyi bir şey olduğunu düşünüyor. Bir kaç örnek dışında rap müziğinin balon olmadığını düşünüyorum. Kaliteli yapıldıkça ki kaliteli işler yapan insanlar çıktı bu müzik türü devam eder. Güzel işler yapıyorlar ve pop müzikte de artık bence kendine çeki düzen vermesi adına güzel bir şey rap müziği.

RAP Öne Geçince Popçular Birbirine Sallamaya Başladılar

Rap  müziği öne geçince popçular birbirlerine sallamaya başladı, demek ki çok iyi şarkılar servis etmemişsiniz ki listelere giremiyorsunuz. Yani sonuçta bir anda bütün popu silip rap çalmaya başlamadılar radyolar televizyonlar. Cover olayına girdikleri zaman oradan çıkamadılar aslında. O yüzden sıfır şarkıların önüne geçtiler, şimdi oraya dönmeliler diye düşünüyorum.

21.03.2020
FACEBOOK
İNSTAGRAM