Dünyada İlham Gencer Gibi Yaşayan Bir Efsane Daha Yok

Dünyada İlham Gencer Gibi Yaşayan Bir Efsane Daha Yok

Albümün Tüm Geliri Sokak Hayvanlarına Gidiyor

BORA GENCER: Babamla sürekli dönem dönem bir şey yapıyorduk, ama bu sene 3 Mart'ta Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde yaptığımız konserde Godfather şarkısına düetimiz gerçekten çok büyük ilgi gördü. Sevgili menajerim Gamze Platin de bu şarkının haklarını almaya uğraşıyor şu anda, eğer alırsa biz çok güzel bir projemiz var bununla ilgili.  İnsanlar ağladılar, çok duygulandılar. Bu fikir babadan çıktı ve ben de babaya direkt "Evet" dedim. "Buna bir Türkçe yaz sen" dedi ve yazdım. Hakikaten inanılmaz güzel bir fikirdi ve babama çok teşekkür ediyorum. Yine o sihirli dokunuşunu Ajda'ya ve herkese dokunduğu gibi bana da dokundu. Çok güzel bir gece yaptık, bütün rahmetli sanatçıları andık. Proje bana aitti, "Elvedasız Şarkılar" koyduk adını. Bu projenin içinde olan herkese tekrar çok teşekkür ediyoruz. 1002 kişi soktuk içeri, bütün Teyev'e bağışladık bütün bilet gelirlerini. Ayrıca albümün tüm geliri zaten sokak hayvanlarına gidiyor. Bunu tekrar sanatçılarla birlikte, kaybettiğimiz rahmetli bir sanatçının şarkısını söyleyebileceği şekilde, "Volüme İki Elvedasız Şarkılar" olarak seneye düşünüyoruz.

Dünyada İlham Gencer Gibi Yaşayan Bir Efsane Daha Yok

Kaz Dağları'nda Ölümden Döndüm

İLHAM GENCER: Bora'yla duygumu yalnız son konserde değil, yıllardır beraber olarak yaşıyorum. Bora benim çalıştığım yerlerde keman çalardı. Kalamış'ta Sergen Restaurant vardı, Bora 7 sene keman dersi aldı konservatuvarda. Sonra ona dedim ki "Oğlum bak bu keman. Orkestrada şef kemancı olursan devam et. 50 kişinin arasına gidip gıygıy yaparsan bırak o işi" dedim.  Çok güzel keman çalıyordu bayılıyordum ona.

BORA GENCER: Ben ikisi de olmadım, yine bıraktım yani. En son ben Kaz Dağları'nda çok büyük bir kaza geçirdim ölümden döndüm. Hatta beni öldü zannetmişler. Yere öyle bir çakıldım ki bileğim 5 yerinden kırılmış. Ondan sonra çok almadım elime.

BORA GENCER: Sergen Restaurant'ta rahmetli Atiye Hanım emekli öğretmendi. O zaman 1000 lira falan alıyordum yani o zamanın parası, çok iyi paraydı. Hem orada biriktirdiğim parayla hem de daha sonrasında İsrail'de 3 ay çalmamla ilk arabamı aldım. Atiye Hanım babama "Bora gelsin çalışmaya başlasın burada" demiş. Babam da dedi ki "Oğlum gel bari benimle çalış."  Öyle başladı benim ilk profesyonel müzik hayatım.

Dünyada İlham Gencer Gibi Yaşayan Bir Efsane Daha Yok

Dünyada İlham Gencer Gibi Yaşayan Bir Efsane Daha Yok

BORA GENCER: Pepipo Di Capri İstanbul'a gelip "Nereye götürürsünüz beni" dediğinde, direk babamın kulübüne götürürlermiş. Hatta babamın çok büyük olayları var mesela "Üsküdar'a Giderken" şarkısını ortakite öğreterek tüm dünyada tanınmasını sağlayan kişidir. Gerçekten bir tane daha yok, bakın Türkiye'de değil dünyada şu anda yaşayan böyle bir efsane yok. Eğer varsa şu anda söz veriyorum mesleği bırakıyorum. O yüzden bizim, babam ve babam gibi olan tüm değerlerimize sahip çıkmamız gerekiyor.

Elle Tutulur Bir Şey Olmadığında İnsanlar Senin Bu İşlere Küstüğünü Zannediyorlar

BORA GENCER: Son albümü 2011'de yapmışım. Şu insanlardaki "Ben bir şey yapmıyorum" algısı çok kötü bir şey. Onlara bir cevap olsun istedim çünkü onların her ortada yoksunuz dediğinde ben muhakkak ortada yoktum ama evde oturmuyordum. Yani bir yerdeydim, ya işte bir Kamelyalı Kadın müzikalini yapıyordum, bir tiyatroda Kavuklu'yu oynuyordum. Ya bir dizideydim, ya bir dönem filmi çeviriyordum ya da sahne yapıyordum. Elle tutulur bir şey olmadığında insanlar seni bu işlere küstün bıraktın falan zannediyorlar. Aslında ben şu anda iddia ediyorum hani Türkiye'nin içerisinde çalışan, en fazla aktif insanlardan biriyim bu anlamda. Ama şükür ki Allah bana öyle güzel sanatın içinde başka kapılar da açtı ki yeri geldi 3 farklı radyoda radyo programlarım oldu, televizyon programlarım oldu.  Şimdi kendime ait bir projem var, o yazılıyor şu anda bir romantik komedi tarzında çok istediğim bir şey. İnşallah o da çok güzel olacak, geçen gün sağ olsun Birol Güven'den de çok güzel onunla ilgili fikirler aldım. Onunla birlikte buluştuk.

Dünyada İlham Gencer Gibi Yaşayan Bir Efsane Daha Yok

"Bak Bir Varmış Bir Yokmuş" Çekoslavakya'da Basılıyor

İLHAM GENCER: "Bak Bir Varmış Bir Yokmuş"u 3 günde yaptık. Uçak geçtikçe, tren geçtikçe sigorta atıyordu. Şimdi long play çıkıyor "Bak Bir Varmış Bir Yokmuş" Çekoslavakya'da fabrikada yapılıyor. Müzikotek firması var. Yenisini doldurduk Fransızca da söylettiler. Çekoslavakya'da long play basılıyor. Fransızca, Türkçe varyasyonlar hepsi Çekoslavakya'da basılıyor önümüzdeki aylarda inşallah çıkacak ve Fransa'ya da ihraç edilecek. "Bak Bir Varmış Bir Yokmuş"un sözlerini çocukluk arkadaşım rahmetli Fecri Ebcioğlu yazmıştı. Ben İstanbul Radyosu'na 1949'da başladım 62'ye kadar her hafta Cumartesi gecesi "İlham Gencer'le Tatil Gecesi" programı yapardım. Bu stüdyoların tozunu ben çok yuttum. Fecri Ebcioğlu'na bir gün dedim ki  "Bıktım artık bu yabancı şarkılardan. Allah rızası için yabancı şarkıya Türkçe söz yaz, bana da kısmet olursa belki söylerim" dedim ve bana kısmet oldu. Şimdi yabancı şarkılara Türkçe söz yazan çok var, ama yabancı şarkılara en güzel Türkçe söz yazan benim rahmetli annemdir. O kadar çok meziyetleri vardı ki anneciğimin… Bir Türkiye'nin ilk turist rehberiydi, 5 lisan konuşuyordu annem.

BORA GENCER: Yani ben şimdi diyorum ne işim var benim buralarda uğraşıyorum, kazınıyorum babaannemler doğu Almanya'da Kemnitz diye bir yerde bütün mal varlıklarını bırakıp gelmişler buraya. Şimdi ben onları araştırıyorum bulursam gideceğim yani o yüzden bu son albüm ona göre iyi dinlesinler.

Dünyada İlham Gencer Gibi Yaşayan Bir Efsane Daha Yok

94 Yaşındaki İlham Gencer'in, 78 Yıl Sonra Kendine "Sanatçı" Değil, "Şarkıcı" Demesi; Bir Tane Şarkı Söyleyip Kendine "Sanatçı" Diyenlere Kapak Olsun!

İLHAM GENCER: Ben her gün 3 saat gündüz sahnedeyim. Her sabah yarım saat sporum var, 1,5 saat de evde parmak çalışmam, nota bilmem. Ben bu yaşa geldim bir tek nota bilmem, 5 yaşından beri piyano çalarım, şarkıyı da 16 yaşından beri söylerim, ama hiçbir zaman şarkıcı olmadığımı geçtiğimiz yaz öğrendim. Çünkü piyanist şarkıcı böyle oturup şarkı söyleyemez, diyafram sıkışıyor. Geçtiğimiz yaz Marmaris'te çalışıyordum kendi kendime konuşmaya başladım karnımdan "Sen şarkıcı olamazsın İlham Gencer" dedim, "Neden" diye cevap verdim kendime, "Frank Sinatra hiç oturarak şarkı söyledi mi? Yok. Peki sen niye oturarak şarkı söylüyorsun?" diye kendime sordum. Ben piyanist şarkıcıyım güzel ama ayakta da piyano çalabilirsin, şarkı da söyleyebilirsin. 78 yıl sonra her gün 3 saat şu anda ayakta çalıp ayakta söylüyorum.

BORA GENCER: Yani burada ne demek istiyor aslında biliyor musunuz? Bir tane şarkı söyleyip kendine sanatçı yazdıranlar var ya onlara kapak olsun bu işte. 94 yaşında 78 yıl sonra çıkıp ben yeni şarkıcı oldum, bakın sanatçı demiyor şarkıcı oldum diyor. Ama ne kadar anlıyorlar o ayrı mevzu tabi. Büyük bir mesaj var içinde.

21.03.2020
FACEBOOK
İNSTAGRAM