Tuna Kiremetçi ve Arkadaşları II (Pasaj Müzik – 2019)

Tuna Kiremetçi ve Arkadaşları II  (Pasaj Müzik – 2019)

Çok dürüst söylemek isterim ki ben Tuna Kiremitçi'nin bu kadar kaliteli bir müzik vizyonunun olduğunu bilmiyordum. İlk albümünü 2017 yılında yayınlamıştı, yine "Arkadaşları" projesiydi. Ben geçici bir heves sanmıştım ama projenin ikinci ayağında bunun çok ciddi, kaliteli ve güzel bir proje olduğunu anladım ve albümü dinlerken büyük bir zevk aldım.

Tuna Kiremitçi bu albümde her şeyden önce "cool" takılmış.  Biraz da eski İtalyan popçuları andırdı. Ben onu dinlerken biraz Toto Cutugno birazda Andriano Celentano'nun Türk halini dinliyor gibi hissettim kendimi.

Albümde on şarkı ve on farklı düet var. Tüm şarkılarda ortak ambiyans romantizm. Albüm ciddi ciddi alıyor. Bir sound ve beste bütünlüğü var. Aslında farklı müzik türleri var ama aranjörler şarkıları ortak bir duyguda buluşturmayı başarmışlar.

Albümde slow rock tınılar içeren  Gözde Mumay ile Tuna'nın "Görmüyorsun" düeti çok ilginç bir retro sounda sahip. 70lerden bir tını var gibi.

Eda Baba düeti "Senden Kalan Her Şey" ve Ece Mumay düeti " Yalnızlığıma Ver" romantik ve biraz melankolik pop- rock bir sound var.

Yıldız Tilbe ile yapılan  "Gelse de Ayrılık" da çok farklı bir Yıldız Tilbe var.  Yıldız genelde tüm yer aldığı albümlerinde kendi sololarında ki gibi kafasına göre takılır, bu şarkıda ise albüme uyarlamış kendisini. Bu farklı ve güzel bir Yıldız Tilbe tınısı çıkartmış.

Esin İris ile Tuna Kiremitçi'nin yaptığı "Seninle Her Şey Olur" şımarık şarkılar gibi, tiyatral bir Şarkı. Bir müzikal şarkısı gibi.

Eliz Dubaz düeti "Balkan Kızı" albümün en ritmik şarkısı, tıpkı adı gibi bir Balkan şarkısı.

Albümün belkide en renkli düetlerinden biri. Tuvana Türkay düeti: "Diğer Yarim". Albümün en romantik ve belki de en Arabesk şarkısı. Tuvana'da gayet güzel seslendirmiş şarkıyı. Bu şarkı albümün en ticari şarkısı. Bence bu şarkı ana akım pop müziğe uyan bir şarkı. Melodisi güçlü , duygusu güçlü bir şarkı.

Zara, albümde yer alan en otantik şarkı söyleyen yorumcu. Ciddi bir renk olmuş. "Bana Bir Düş Borçlusun" düetinde pesten şarkı söylemiş ve onun için söylediğim "bu kız pesten şarkı söylediği zaman çok daha iyi duygu veriyor" tezimi bu şarkıda kanıtlamış. Tuna Kiremitçi'nin "Bama Bir Düş Borçlusun" şarkısı Zara'yı da farklı sunmuş ve onun "pes" halinin ne kadar iyi olduğunun bir güzel demosu olmuş.

Melisa Karakurt ile Tuna'nın "Selam Yabancı" düeti çok cool olmuş.  Melisa'nın sesi de oldukça güzel, bu kadar tiz ve duygusal söyleyen kız pek yok piyasada.

"Neresi Olmalı" da Dilhan Şeşen ile düetinde güzel bir hayat mesajı da vermiş.  Bu şarkının şiirini mutlaka okuyun.

Albüm çok modern bir albüm, zerre kıroluk yok. Cool bir albüm, pop var, caz var. Değişik tınılar tek bir ortak soundda harmanlanmış ve albümün kendi soundu ortaya çıkmış. Aranjörler Hüseyin Cebişçi – Efe Demiryoğuran ve Deniz Bayrak çok güzel bür bütünlük oluşturmuş, hem retro hem de modern bir sound yakalamışlar.  Evren Arkman çok güzel bir mastering yapmış, aranjörlerin tüm stereo hamlelerini bize sunmuş. Albüm standart Türk popunun kat ve kat üstünde olmuş. Türkiye'de üretilen albümlerle alakası yok. Çok özgün bir iş olmuş.

Bence Tuna Kiremitçi çok iyi yapmış. Kendisine ait söz ve besteleri bu şekilde bir proje albüm serisinde kullanarak bu şarkılara hak ettiği değeri vermiş. Böylece kendi adıyla kendi imzasıyla bir iş hazırlamış oldu.

Özetle, Kaliteli ve farklı bir albüm dinlemek için, cool bir albüm dinlemek için, şiirsel yönü yüksek bir albüm dinlemek için ve yorum tınısını İtalyanlara benzettiğim – dinlerken ayrı bir sıcaklık aldığım – Tuna Kiremitçi ve hepsi birbirinden iyi şarkı söyleyen arkadaşlarının vokallerini dinlemek için bu albüm alınır. Albüm bir defalık değil, bin defalık dinleneck bir albüm.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

1 - Senden Kalan Her Şey ( Düet Eda Baba )

2 - Görmüyorsun ( Düet Gözde Üney )

3 - Yalnızlığıma Ver ( Düet Ece Mumay )

4 - Gelse De Artık ( Düet Yıldız Tilbe )

5 - Seninle Her Şey Olur ( Düet Esin İris )

6 - Balkan Kızı  ( Düet Elis Dubaz )

7 - Diğer Yarım ( Düet Tuvana Türkay )

8 - Bana Bir Düş Borçlusun ( Düet Zara )

9 - Selam Yabancı ( Düet Melisa Karakurt )

10 - Neresi Olmalı ( Düet Dilhan Şeşen )

02.02.2020
FACEBOOK
İNSTAGRAM