Arabesk Küçümsenecek Bir Müzik Değil

Arabesk Küçümsenecek Bir Müzik Değil

Türkiye'de rock ile Arabesk müziğinin en cesaretli biçimde buluşturan gruplardan biri. Arabesque Project kısa bir süre önce yayınlanan Müslüm Gürses şarkıları albümü ile bir kaz daha dikkatleri çekti. Grup kendisini Arabesk müziğinin kaliteli bir sunum ve icrasına adamış gençlerden oluşuyor. İstanbul Arabesk Project ile arabesk müziği, grubu ve grubun yeni albümünü konuştuk.

Grup On Yıl Önce Kuruldu

On sene önce ben çok rock müzik seven birisiydim ama arabesk şarkıları da dinlemekten çok mutluluk duyuyordum. Ama onlarda çok fazla davul, gitar duymuyordum açıkçası. Ben daha böyle dolu dolu gitar, davul duymak istiyordum. Onun için oturdum. Önce şarkıların üstüne kulaklığımı takıp stüdyo da kendi kendime çalmaya başladım. Ondan sonra böyle bir proje haline getirdim. Arkadaşlarıma sundum. Buna inananlar oldu, inanmayanlar oldu ve İstanbul Arabeque Project Grubu kuruldu.

Arabesk Küçümsenecek Bir Müzik Değil

Bugüne Kadar On Kadın Solist Değiştirdik

Dört kişiyiz ama dönem dönem sahne aldığımız yerlerde İstanbul Strings't bize katılıyor.  Sahnemizde ek olarak kemancılar oluyor. Dans eden arkadaşlarımız oluyor. Daha kalabalık olabiliyoruz. Grupta on yılda on taneye yakın solist arkadaşımız değişti.  Bunların onu da kadındı. İlk defa erkek bir solistle çalışıyoruz şu anda.

Arabeski Coverlarken Kendimizden Bir Şey Katıyoruz

Biz coverladığımız Arabesk şarkılara mutlaka bir şeyler katıyoruz. Bu şarkıların bestecileri ve besteleri gerçekten çok özel ve özel insanlar ve özel işler yapmışlar. Onları da çoğu kez aslında es geçmemeye çalışıyoruz. Yani alıp bir yerden bir yere taşırken mutlaka ruhuna uygun kalması ve şarkının kendi doğal güzelliğini de kaybetmemesi için aslında mutlaka uğraşıyoruz.

Arabesk Küçümsenecek Bir Müzik Değil

Utanmadan Kendimize "Arabesk Grubu" Dedik

Biz aslında hepimiz arabesk seven insanlarız. Böyle biz ilk gruba başladığımız zaman bize "işte new arabesk" gibi bir sürü değişik entelektüel isimler koyuyorlardı ama biz arabeskçi olmaktan hiçbir zaman utanmadık ve çok da gurur duyuyorduk. Herkes bize işte arabesk, rock, new arabesk, yeni arabesk gibi isimler taktı. Arabesk de değil safkan, yüzde yüz arabesk grubuyuz. Hatta bizim artık sevilmemizin sebeplerinden bir tanesidir bu. Yani hiç utanmadan sıkılmadan kendine "arabesk grubu" diyebilen herhalde ilk müzisyenler topluluğu biziz.

İlk Başta Çok Eleştiri Aldık

İlk başta Arabesk müziği yapıyoruz diye eleştiri aldık. Sonradan bizim bu işe aşık olduğumuzu anladılar insanlar. "Gerçekten bu adamlar bu yolun yolcusu" dediler, bu yolda tam beş albüm yapıp artık sayısını hatırlayamadığımız konserler verdik. İşte gerek bu duruşumuzu gerekse ne kadar uğraştığımızı çalıştığımızı gördüler. Şimdi artık herkes kollarını açtı bize.

Arabesk Müziği Tüm Müziklerde Var

Arabesk dipsiz bir derya aslında. Oradan beslenmeye kalktığınız zaman ucu bucağı yok, çok fazla üretim olmuş belki şimdi o kadar değil, ama 70'lerden itibaren o dönem tüketilmesi imkansız bir derya bırakmışlar bize ustalarımız.  Bu topraklardan da  popüler müzikten de bütün müzik türlerinde de kendini gösteren bir şey arabesk. Kayahan'ın "Yemin Ettim"in de de var, bir sürü rock grubunda da var. Genelde rock grupları arabesk olarak nitelendirmese de aslında sözlere baktığımızda, melodik yapıya baktığımızda çok çok karşımıza çıkıyorlar.

Arabesk Küçümsenecek Bir Müzik Değil

İbrahim Tatlıses Neden Uluslararası Bir Caz Konserinde Olmadı?

Ben grubu kurarken yazarken biz ben hep bunu düşünürdük. Neden İbrahim Tatlıses bir caz festivalinde ya da bir uluslar arası rock festivalinde olmadı. Bir sürü Arap var. Cezayir'liler, Fas'lılar, Tunus'lular varken nasıl bizim böyle büyük müzisyenlerimiz olmaz diye düşünüyordum. Halen de yokuz. Açık konuşmak gerekirse Avrupa konserleri yapan buradaki sanatçılar olarak hepimiz gidiyoruz oraya ama gurbetçilere yani Türk vatandaşlarımıza çalıyoruz.

Arabesk Küçümsenecek Bir Müzik Değil

Arabesk Küçümsenecek Bir Müzik Tarzı Değil

Ayaklarımız bu toprağa basmadan bizim yurt dışında bir şey yapma şansımız yok. İnsanların bunu anlaması gerekiyor. Geçen gün Göktuğ ile konuşuyordum. Hani böyle büyük filarmoni orkestraları vardır cumhurbaşkanlığı gibi. Neden böyle çok büyük bir orkestra kurulup da yurtdışına gidilmez. Neden? "çünkü abi utanılıyor" dedi. Ben alaylı bir müzisyenim ama alaturka bir şey çalmaz okullarda, ayıplanıyor hatta yasak olduğunu söylüyorlar. Ben bu müzik türünün çok basit insanlara geçişini kolay olması, anlatılmak istenen şeyin çok basit ve sade sözlerle anlatılmasına aşığım. Bestecilerine hayranım. Seversiniz sevmezsiniz ama küçümsenecek bir müzik tarzı da değildir Arabesk.

Yeni Nesil Arabeski Bilmiyor

Yeni nesil ne yazık ki bilmiyor Arabesk müziğini. Aslında şöyle; bizim neslimizde bakılan hani o işte arabesk kötüdür algısını biraz da eğitim sistemi yarattı. Bizim okullarımız eleştiri anlamında demiyorum ama  "klasik batı müziği temelini daha iyi oturtalım. Böyle bir nesil yetiştirelim" mantığında ilerlediği için aslında okulların mantalitesi bu olduğu için arabesk kötüdür  diye bir algı içinde hep. O mantalitede yetişen bir öğrencinin arabeskle kulağının kirleneceği algısı var. Yeni nesilde de arabesk bilgisi yok. Ne yazık ki üç ayda, beş ayda unutulan popüler paylaşımları hep rağbet gösteriyorlar.

Kulüpler Kına Gecelerine Çevrilmesin

Biz bu arada arabeskin her şeyini savunan bir grup değiliz yani gerçekten. Türkiye'de yapılan her müzik tarzında nasıl çok rezil prodüksiyonlar varsa işte rezil fotoğraflar işte kayıtlar, şarkı sözleri bunlar arabesk müzikte de var. Biz yeri geliyor o kadar yerden yere vuruyoruz ki her ama bu pop müzikte yok mu yani ya da rock müzikte? Hakikaten geçmişte çok kötü örnekleri var arabeskin de.  On sene önce mesela iyi bir mekanda, bir rock barda klarnet duymak imkansızdı. Bir klarneti çalın vatan haini ilan ederlerdi sizi. Şimdi artık arabeskçiler en güzel kulüplerde sahneler alıyorlar ama biz "bu kulüplerin bu konser salonlarının açıkçası kına gecesine çevrilmesinden açıkçası çok rahatsızız. Yani bu kadar da değil arkadaşım" demek istiyoruz. 

Arabesk Küçümsenecek Bir Müzik Değil

Müslüm Gürses Şarkıları Albümü Geldi

Müslüm Gürses şarkıları albümümüz yayınlandı. Müslüm Gürses'in hepimizin hayatında yeri çok başka, dinlediğimiz bütün arabeskçilerin içinde. Çalmanın ve söylemenin de zor olduğu bir ekol. Bu arada son dönemlerde gündeme gelen Müslüm Gürses popülaritesinden faydalanmak gibi bir amacımız yok bu albümde. Biz çok inanarak ve çok isteyerek yaptık. Ve Müslüm Gürses'in zamanında bazıları hit olmuş bazıları hir olmamış şarkılarını seslendirdik. Müziği Burhan Bayar sözleri ise Şakir Askan'a ait Müslüm Gürses şarkılardan oluşan bir Müslüm Gürses albümü hazırladık. On şarkılık bizce mükemmel olan içimize çok sinen üzerinde çok çalıştığımız bir albüm oldu. İnşallah dinleyiciler de çok sever.

03.11.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM