Burcu Yıldız – O Günler (Mira Records – 2019)

Burcu Yıldız – O Günler (Mira Records – 2019)

Burcu Yıldız içinde cover şarkılarında yer aldığı hem kaliteli hem farklı bir albüme imza attı. "O Günler" adını verdiği bu albüm adını geçmişte Selda Bağcan ve Ferdi Özbeğen'in yorumlarıyla efsaneleşen "O Günler" adlı şarkıdan aldı.  Bu şarkıyı dinleyince epey şaşırdım. Burcu Yıldız şarkıyı epey değiştirmiş ve farklı bir cover olmuş.

Sekiz şarkının yer aldığı albüm müzikal açıdan popüler kültürün dışında kalan bir albüm. Albümde usta müzisyen Ara Dinkjan'ın somut katkıları var. Düzenlemeler Ari Hergel tarafından yapılmış. Akustik kayıtlardan oluşmuş sakin bir albüm.  Burcu Yıldız şarkılarında makamsal tınılar kullanmış, albümde makam ve alaturka tınılar ile modern alt yapılar bir araya getirilmiş. Açılış şarkısı "Suskun" buna örnek.

Burcu Yıldız, şarkıları çok soft seslendirmiş. Bağırmak yerine sakin bir üslupta şarkı söylemeyi tercih ediyor. Kendi bestesi olan "Yadigar" oldukça güzel bir şarkı olmuş. Albümün üç coverından biri "Hayat mı Bu" çok güzel bir düzenleme ile kurgulanmış. Balkan soundu ile caz ve pop bir potada buluşmuş. Modern bir düzenleme yapılmış.

"Nar İçinde" de ud farklı bir hava katmış. Efsane şarkı "O Günler" çok modern bir alt yapı ile coverlanmış. Aslında şarkı tamamen değiştirildi diyebilirim. Yeni bir intro yazılmış, biraz ritim arttırılmış ve gitar eşliğinde o ritim desteklenmiş.  Şarkının şan dışında kalan tüm melodi ve partisyonları yeniden yazılmış ve bambaşka bir düzenleme çıkmış ortaya. Bugüne kadar yapılan en farklı ve güzel "O Günler" coverı olmuş. Mutlaka dinleyin derim.

Benzer sözleri Cem Karaca coverı "Sevda Kuşun Kanadında" adlı şarkı içinde söylenebilir.  Burcu Yıldız eğitimli ve iyi bir ses olduğunu her notasında gösteriyor. Şarkıları haykırarak seslendiriyor ama o haykırış dahi soft bir duyguyla geliyor. Bu şarkıda da öyle olmuş.

Albümün düzenlemeleri çok naif ama boş değil. Uygun yerlerde uygun melodiler ve eşlikler yerleştirilmiş, ustaca hazırlanan yormayan düzenlemeler var.

"Geceler Yarim oldu" türkü tadında bir şarkı. Albümün kapanış şarkısı bir Sezen Aksu – Onno Tunç şarkısı "Ah Mazi". Şarkıda Ara Dinjjian ile feat yapmış yorumcu.

Albüm tempo olarak oldukça düşük tempoda bir albüm. Sadece "Hayat mı Bu" adlı şarkı da biraz ritim var. Ancak şunu söylemek isterim ki çok kaliteli bir albüm. Burcu Yıldız'ı tanımıyordum, bu albümle tanıma şansım oldu. İyi şarkı söyleyen bir soprano ses. Pes tonlarda da iyi şarkı söylüyor.

Bu tür popüler kültürden uzak albümlerin elbette ana akım medyada yer bulması ve kendisini göstermesi çok zor.  İyi müzik adına bir şeyler dinlemek isteyenlerin bence bir kulak vermesi gereken bir albüm.  Albümde benim favorilerim "Yadigar"  - "Yaşamak mı Bu" – "O Günler" ve "Sevda Kuşun Kanadında".

Albümde Yer Alan Şarkılar:

1.Suskun (Feat. Ara Dinkjian)

2.Yadigar

3.Hayat Mı Bu

4.Nar İçinde

5.O Günler

6.Sevda Kuşun Kanadında

7.Geceler Yarim Oldu (Feat. Onnik Dinkjian)

8.Ah Mazi (Feat. Ara Dinkjian)

30.08.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM