Feridun Düzağaç - 10'a Özel ( DMC - 2019)

Feridun Düzağaç -  10'a Özel ( DMC - 2019)

Elbet bir nedeni var, ama Feridün Düzağaç çok uzak kaldı albüm dünyasından. O artık Rock müziğinin klasik işlere imza atan müzisyeni oldu. Bu, adını "10'a Özel" adını verdiği albümünde de bunu bir kez daha gösterdi. Bu albüm bütünlüğü olan, romantik, sakin ve kaliteli düzenlemelerden oluşan bir albüm. Öyle bir iki şarkı yapayım, arayı doldurayım mantığı yok.

On tane şarkı yer alıyor. İlk şarkı "Dinle" de biraz ritim girmiş sadece. Kalan şarkılarda ise orta ve altı bir ritim var. Bu albümün en önemli özelliği yorumcunun rock çatısı altında çok sayıda enstrümanı buluşturarak rock sentez çalışması yapması. Bu sentez daha çok otantik veya hafif alaturka diyebileceğimiz doğu müziği ile rock müziğini bir araya getirmiş. Çok dozunda yapmış bunu Feridun Düzağaç, bestelerin düzenlemelerine öylesine ince dikkatli dokunuşlar yapmış ki rock ile alaturkayı hissettirmeyi başardı. Bu dokunuşlar albümün tamamına var. Şarkıları dinlerken bir bakıyorsunuz buzuki girmiş, bir başka şarkıda kanun girmiş bir partisyon dokunmuş ve kaçmış. Ama o dokunuş öylesine güzel bir lezzet katmış ki albüme….

Şarkılar bir bütünlük içinde sıralanmış, romantik bir albüm olmuş. Farklı şarkılarda farklı aranjörler kullansa da albümde ciddi bir sound bütünlüğü var. Arada değişik deneysel örnekler de var. Mesela Feridun, kendi bestesi olan "Pişmanlık Sineması"nda düzenlemeyi Bedük'e yaptırmış. Bence çok değişik bir uygulama olmuş.

Albümde yer alan tüm şarkıları beğendim ama "Kurtar Beni" – "Dinle – " Yabancı" – "Yeter" – "Gözlerinden Anlarım" diğerlerinden bir tık fazla dikkatimi çekti.

Feridun Düzağaç zaten hiçbir zaman ticari kaygılarla müzik yapmış bir adam olmadı, ama bu albümde hiçbir ticari kaygı taşımamış. Temiz bir sound, ne zaman girip ne zaman susacağını bilen enstrümanlardan oluşan yormayan bir orkestrasyon, duygu yüklü şarkılar, cool ve kaliteli ve en önemlisi içinde minik alaturka enstrüman dokunuşlar olsa da tamamen yüzü batıya dönük bir rock sound. Bir yol albümü de diyebiliriz. Öyle anlık dinleyip çıkartacağınız bir albüm değil. CDyi dinlemeye başlayınca sonuna kadar dinleyeceğiniz ve nasıl bittiğini anlamayacağınız bir albüm olmuş. Özellikle şarkıların düzenlemeleri çok iyi. Bir albüm için para vermeye değecek bir iş. Alıp arşivinize koyup, defalarca dinleyeceğiniz bir albüm.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

1 - Dinle

2 - Yeter

3 - Gidin

4 - Gözlerinden Anlarım

5 - Sanatoryum

6 - Pişmanlık Sineması

7 - Kurtar Beni

8 - Yabancı Feat.Yaya

9 - Gel

10 - Sen Yoksun Diye

25.08.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM