Kıraç - Beni Ben Yapan Şarkılar (TMC –2019)

Kıraç -  Beni Ben Yapan Şarkılar  (TMC –2019)

Kendi bestelerinin yanı sıra cover yorumlara kattığı duygu ile her zaman gönüllerde ayrı bir yere sahip olmayı başaran Kıraç, "Beni Ben Yapan Şarkılar" adlı bu albümünde mükemmel bir cover ziyafeti verdi.

On iki şarkıdan oluşan bu albümü görünce ben şaşırdım. Ben aslında Kıraç gibi kendi bestelerini üreten ve onları hit yapabilen bir yorumcunun bir cover albüm yapacağını hiç tahmin etmezdim. Tahmin etmezdim diyorum, çok isterdim. Ancak Türkiye'de genelde kendi bestelerini yapan yorumcular narsist davranıp cover seslendirmedikleri için buna biraz şaşırdım ama çok sevindim.

Kıraç kendi soundu olan bir adam, kendi yorum tarzı ile şarkı söyleyen ve şarkılara kendi duygusunu mükemmel bir biçimde işlemeyi başaran bir yorumcu. Bu albümde de bunu mükemmel bir biçimde yapmış.

Albümde yer alan şarkılar daha çok yetmişli yıllara damgasını vuran şarkılar. Düzenlemelerin hepsi Kıraç imzalı. Düzenlemelerde orijinal, ilk yapılan düzenlemelere sadık kalınmış ama çok küçük nüanslar da eklenmiş.  Mesela Barış Manço klasiği "Gül Pembe" hafif bir hard rock tınıya girmiş. Edip Akbayram klasiği "Hasretinle Yandı Gönlüm"de şarkının şan bölümüne çok lezzetli bir gitar kontrşan eklenmiş. Bu şarkının hemen ardından gelen "Aldırma Gönül" de  benzer bir düzenlemeye sahip. Bu iki şarkıda Kıraç yumuşak ve çok dokunaklı bir yorum yapmış.

Albümde çok güçlü besteler var. Kıraç "Beni ben yapan şarkılar" derken sadece onu değil, bizi biz yapan , Türk müziğini müzik yapan şarkılar diyebilirim. Salim Dündar ile klasikleşen "Aynalar" da kullandığı kadın koro vokal çok değişik bir renk katmış şarkıya.  Albümdeki bu üç romantik şarkıdan sonra albüm Cem Karaca'nın altı klasiği ile devam ediyor. Aslında albümün yarısı Cem Karaca coverlarından oluşuyor diyebiliriz.

"Zeyno" ,  "Tamirci Çırağı" ve "Parka".  Cem Karaca'nın şarkılarında orijinallerine sadık kalan düzenlemeler imza atmış Kıraç.  "Tamirci Çırağı"na biraz daha ritim katmış ve şarkıyı biraz daha soft yorumlamış. Bu düzenleme çok güzel olmuş. Akan bir ritimde şarkıyı dinlemek ayrı bir duygu kattı. "Adsız" da kullandığı ditortion gitar tonu şarkıya müthiş bir dinamizm katmış.

"Adsız" yetmişlerin rock düzenleme kalıplarında düzenlenmiş. Müthiş bir düzenleme olmuş. Şarkıda ki enstrüman seçimi, mix anlayışı yetmişlere götürüyor sizi dinlerken. Bu düzenleme bana şarkıyı daha fazla sevdirdi desem abartmış olmam.

Cem Karaca'nın efsane şarkısı "Resimdeki Gözyaşları" na Kıraç ek back vokaller eklemiş ve şarkıyı tam bir Retro şarkı yapmış.

Bu albüm son yıllarda üretilen en kaliteli cover albümlerden biri olmuş. Bu kadar iyi bir albüm bende beklemiyordum. Kıraç bütün ustalığını göstrermiş ve ustalara karşı bir saygı albümü yapmış. Tüm şarkıların orijinal düzenlemelerine sadık kalmış ama her şarkıya mutlaka bir müzikal katkı yapmış.  Retro bir kayıt ve analog kokan kayıtlarla bizi geçmişe götürmeyi başarmış.  Şarkılarda çok fazla da uçmamış, bir iki şarkı dışında düzenlemeleri soft tutmuş, fazla bir gürültü yok, fazla kalabalık yorucu düzenlemeler yok. Her şey yerli yerinde. Ancak bir sıkıntı var. Bu albümü yapıp öyle "alın size albüm yaptım" deyip piyasaya atmak dönemi kapandı. Kırç bu albümün tanıtımına yönelik hiçbir şey yapmadı. Bir iki klip yetmez. Bu albümü ve içindeki şarkıları yaşamışsın, yaşatmışsın.. Bunu yayınladıktan sonra çıkıp anlatacaksın, yaşatacaksın. Bunu albümü sattırmak için değil, bunu bir misyon için yapacaksın. İşte misyon adamı Kıraç bunu yapmadı ve biraz da bu albümün geniş kitlelere yayılması konusunda eksik kalmış. Medya artık eski medya değil, radyolar artık eski radyolar değil. Bu tarz albümleri anlayacak bir medya düzeni yok Türkiye'de artık. Onun için çıkıp biraz anlatmak lazım. Bu konuda biraz eksik kaldı Kıraç. Eğer bu albümün tanıtımına biraz daha fazla önem verseydi bu ustaların şarkılarının yeni nesillere de tanıtılmasına katkıda bulunurdu.

Özetle çok iyi bir cover rock albüm yapmış Kıraç. Tam arşivlik.  Retro ve rock müziğini yaşattı. Bu albümü özellikle yetmişlerde Türkiye'de ne büyük müzisyenler varmış demek adına dinlemek lazım. Kıraç'ı bu albüm için tebrik ediyorum, bence bu albümün ikincisi de gelmeli.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

1. Gülpembe

2. Gurbet Yolu

3. Hasretinle Yandı Gönlüm

4. Aldırma Gönül

5. Aynalar

6. Zeyno

7. Tamirci Çırağı

8. Parka

9. Adsız

10. Resimdeki Gözyaşları

11. Muhtar

12. Beyaz Ev (A Casa D'irene) 

25.08.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM