Tuğba Ünal – Kalbince (DMC- 2019)

Tuğba Ünal – Kalbince  (DMC- 2019)

Yazarlık yapan Tuğba Ünal'ı bu albümde ilk kez duydum. "Kalbince" adlı albümde iki cover seslendiren Tuğba Ünal, bazı şarkılarda iyi şarkı söylerken bazı şarkılarda epey kötü söylemiş. Tayfun Duygulu'nun önemli bir bestesi olan  "Seninle Ölürüm" adlı coverlayan yorumcu bu şarkıda Tayfun ile düette yapmış. Ama şarkı sesine pek yakışmamış. Bazı yerlerde peslerde ve tizlerde verilmesi gereken duyguyu verememiş. "Seninle Ölürüm" zor bir şarkı, onu coverlarken bunu sanırım hesaplamamış, ya da aranjör ona uyan bir düzenleme yapmamış.

Albümün aslında soundu güzel, pop bir sound var. "Seninle Ölürüm" dışında kalan şarkılar güzel kurgulanmış. Albüme adını veren şarkı "Kalbince" konuşur gibi şarkı söylemeye çalışmış Tuğba Ünal, ama sanırım tam yapamamış. Zaten şarkının nakaratı da buna uygun değil.

"İzler Durur" albümün en romantik şarkısı. Güzel balad bir düzenleme yapılmış, ama maalesef Tuğba Ünal şarkıyı kıvıramamış. Güzel bir şarkı ama Tuğba'nın konuşur gibi şarkı söylemeye çalışması ona yakışmamış. Chanson tarzında şarkı söylemek kolay değildir, tiyatral bir nüans ister.  Tecrübe ister, his ister, bu hissi aktarmak gerekir. Maalesef Tuğba Ünal bunu tam yapamamış.

Albümün en güzel şarkısı "Sen Benim Şarkılarımsın" adlı Grup Gündoğarlen coverı olmuş.  Düzenlemesine biraz ritim katılmış ve Tuğba Ünal bu şarkıyı diğerlerine göre daha iyi seslendirmiş. Sanırım şarkının tonu sesine tam uymuş ve Tuğba konuşur gibi şarkı söyleme konusunu diğer şarkılardaki gibi abartmamış, şarkının melodi ve ritmine uyum sağlamış. Ortaya çok güzel bir cover çıkmış diyebilirim. Hatta albümün en güzel düzenlemesi ve yorumu bu oldu diyebilirim.

Tuğba Ünal'ı bu maxi single ile ilk kez dinledim, üzerine çalışılmış bir albüm, hem sound hem de repertuvar olarak akıllı bir albüm. Ancak yorumcunun şarkı söyleme stili biraz sıkıntılı, biraz daha çalışması lazım ve sesine uygun şarkıları sesine uygun tonlarda söylemesi gerekiyor.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

1.Kalbince

2.İzler Duru

3.Seninle Ölürüm

4.Sen Benim Şarkılarımsın

5.Seninle Ölürüm (Remix)

6.Kalbince (Akustik)

22.08.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM