Matmazel – Artık Susmalıyız (CES Yapım- 2019)

Matmazel – Artık Susmalıyız (CES Yapım- 2019)

Bu grubu bu albümle tanıdım. Üç kişiden oluşan bir rock grubu. Ama sadece rock diyemem pop-rock tınılar içeren bir grup diyebilirim.

Grubun ismi de çok orijinal. "Artık Susmalıyız" albümünü dinlerken sound ve yorumcunun yorumundan etkilendim. Açılış şarkısı "Seni Sevmek" ve hemen ardından gelen "Anahtar" müthiş modern şarkılar. "Anahtar" da kullanılan sound biraz Retro biraz güncel.

Albümün üçüncü şarkısı çok sürpriz bir şarkı. Sezen Aksu'nun "Gülümse" albümünde ilk seslendirdiği doksanların çok önemli klasiklerinden biri "Vazgeçtim" adlı şarkı. Bu şarkıyı görünce çok şaşırdım. Dinlerken de şaşırdım. Matmazel Grubunun çok yaratıcı bir grup olduğunu bu şarkıda da rahatlıkla anlıyorsunuz. İntro biraz sert başlıyor ama sonrasında şarkı müthiş akıyor. Çok başarılı bir cover yorum ve düzenleme olmuş.  Bir covera bu kadar güzelleştirilebilir. Bu coverın duyulmamasına biraz şaşırdım.

Grup albümde on şarkıya yer vermiş. Üretken çocuklar, takır takır üretmişler. Şarkılar Bülent Şenkul'a ait.

"Tezat" ve "Antik Acılar" albümün orta ritimli şarkılarından. "Antik Acılar" hem sözleri hem de düzenlemesi ile ilgimi çekti. Rock ve akustik çok güzel harmanlanmış bu şarkıda.  Finale gelirken soloya bağlanan bir yerde bir de müthiş modülasyon yapmışlar ki, ne yalan söyleyeyim uzun zamandır böyle bir modülasyon dinlememiştim.

Albüme adını veren şarkı "Artık Susmalıyız"  albümün altıncı şarkısı. Yedinci şarkı "Kitle Kalbini" çok şeker bir şarkı. Bu şarkıda Matmazel Grubunda genel anlamda saklı bir Retro duygunun da olduğunu hissediyorum.

"Enkaz" albümün en sert, "Müsterih" ise en alaturka şarkısı diyebilirim. Alaturka dediğime bakmayın bildiğiniz alaturka ile alakası yok. Albümün son şarkısı "Uyan" diğerlerinden biraz daha farklı. Albüm sonlara gelirken değişik tür ve tarzlarda ki arayış ve denemeler sunuyor.

Grubu incelerken ilk albümlerini 2011 yılında yaptıklarını gördüm. Belirli aralıklarla üretmişler. Grubun vokali de müzisyen ekibi de çok iyi diyebilirim.

Bu albümün yayınlanmasından sonra Matmazel Grubu bazı şarkılarının akustik düzenlemelerini de hazırlamış ve dijital platformlara sunmuş.  Bu yönü ile grup üretken bir grup olduğunu gösteriyor. Akustik düzenlemelerde "akustik" tınıların dışına hiç çıkmamışlar, akustiğin hakkını vermişler. Daha cool ve romantik versiyonlar hazırlamışlar. Bunları da severek dinledim ama benim aklım albümde kaldı. Çünkü albümün çok başarılı ve Türkiye ortalamasının üstünde bir sound var. Ondan ben hemen albümdeki versiyonları tekrar dinlemeye başladım.

"Anahtar" – "Antik Acılar" mükemmel şarkılar. Düzenlemeleri onları daha da mükemmelleştirmiş. Bunun dışında "Seni Sevmek" -  "Vazgeçtim" – "Kitle Kalbini" – "Artık Susmalıyız" da çok özel şarkılar.

Bu tarz iyi müzik yapan yetenekli müzisyenlerden oluşan grupların hazırladığı albümlerin kendilerini duyuramaması çok üzücü. Abartmıyorum, Matmazel'in "Artık Susmalıyız" albümü rock ve pop-rock müzik sevenlerin dinledikten sonra çok beğeneceği bir albüm. Bir kulak verin derim.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

1.Seni Sevmek

2.Anahtar

3.Vazgeçtim

4.Tezat

5.Antik Acılar

6.Artık Susmalıyız

7.Kitle Kalbini

8.Enkaz

9. Müsterih

10.Uyan

22.08.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM