Cem Karaca & Moğollar – 2.2.1973 Ankara (UMusic Taxim-2016)

Cem Karaca & Moğollar – 2.2.1973 Ankara (UMusic Taxim-2016)

İzzet Öz'ün hayat bulan bu özel proje Cem Karaca ve Moğollar'ın 2 Şubat 1973 yılında Ankara'da verdikleri bir konserin sonradan yapılan stüdyo kayıtlarını içeriyor.  Cem Karaca ve Moğollar'ın verdikleri konserden sonra "bu konserin kaydını yapalım" deyip stüdyoya girerek gerçekleştirdikleri bu albüm kaydı gerçekten çok değerli.

Albümün kayıtları birkaç saat gibi kısa bir sürede yapılmış, bu kayıtlar yıllar boyunca İzzet Öz'ün arşivinde bekledi ve kayıt 43 yıl sonra CD ve Plak ortamında müzik marketlere sunuldu. Albüm bir hazine gibi diyebilirim. Yıllar sonra açılan bir hazineden çıkmış bu albüme her şarkıdan önce Cem Karaca'nın şarkılar hakkında yaptığı anonsları içeriyor. 
Albüm Cem Karaca'nın bir açılış anonsu ile başlıyor. Cem Karaca stüdyoda tıpkı konserde olduğu gibi kendisini ve Moğollar'ı takdim ediyor.  Sonrasında her şarkıdan önce kısa bir bilgi ve sohbet var.  Albümde Aşık Mahzuni  Şerif'in "İhtiyar Oldum",  Muhlis Akarsu'nun "Obur Dünya" gibi otantik eserlerin yanında Cem Karaca  bestesi  "El Çek Tabip" adlı şarkı da yer alıyor. Albümü dinlerken dikkat çeken en önemli özelliği çok amatör şartlarda yapılan albüm kaydının muhteşem soundu. Analog kaydın tadını fazlası ile hissediyor kulak ve yürek.
2.2.1973 albümünün en dikkat çeken özelliklerinden biri de albüm için hazırlanan bilgiler içeren kitapçık. Bilgilerin bir bölümü İngilizce'de yazılmış.  İzzet Öz, Cem Karaca ve Moğollar'ın muhteşem fotoğrafları yer alıyor. Kurgu, tasarım her şeyi ile muhteşem olmuş.  Albüme emeği geçen İzzet Öz, Cem Karaca, Cahit Berkay, Taner Öngür, Ayzer Danga hakkında bilgiler, albümde yer alan şarkıların sözleri ve her bir şarkı için hazırlanan illüstrasyon bir afiş yer alıyor ki bu albüme değer katan ayrı bir özellik. Hem CD hem de Plak formatında basılan 2.2.1973 sadece nostalji severin değil aynı zamanda müziğe , kayıt teknolojilerine meraklı olan herkesin dinlemesi gereken bir albüm. Dört  dörtlük planlanmış emsal olacak dünya standartlarında bir çalışma.
Albümde yer Alan Şarkılar:
1. Sunum
Seslendiren: Cem Karaca 
2. İhtiyar Oldum
Söz ve Müzik: Aşık Mahzuni Şerif
3. El Çek Tabip
Söz: Anonim Müzik: Cem Karaca 
4. Deniz Üstü Köpürür
Söz ve Müzik: Anonim
5. Ala Geyik Destanı
Söz ve Müzik: Anonim
6. Edalı Gelin
Söz ve Müzik: Mahmut Özçiftçi
7. Obur Dünya 
Söz ve Müzik: Muhlis Akarsu 
28.07.2017
FACEBOOK
İNSTAGRAM